1 Eylül 2015 Salı

Gezi Yazı Dizisi 2 - Dalyan Turu

Merhabalar,

İnstagram'dan takip edenler bilir 2 haftadır Marmaris'teyim. Ablam burada yaşadığı için, senelerdir gidip gelirim Marmaris'e. Marmaris'in doğası, denizi, koyları bir başkadır. Marmaris'e geldiğimde mutlaka tekne ile koy turu yapmışımdır. Hatta 2-3 kere gitmeden rahat edemem. :)) Koyların güzelliğini görünce insan vazgeçemiyor. Denizin güzelliği temizliği her seferinde sanki ilk defe görüyormuşum gibi heyecanlandırır, mutlu eder. Bu güzellikleri görebildiğim için hemen şükreder, herkes bu güzellikleri görmeli diye de geçiririm içimden. :))

O kadar çok koy turu yapmama rağmen hiç Dalyan Turu yapmamıştım. Nedendir bilmem bir türlü kısmet olmadı. Dün ilk Dalyan turumuzu yaptık. Ben daha önce yapmamış olmama çok üzüldüm. O kadar keyifli geçti ki nasıl bittiğini anlamadım. 


                              

Sabah 9:30'da  hareket ettik. Deniz yolculuğu her zaman çok hoşuma gitmiştir. Ruhum dinleniyor, arınıyor. İçim kıpır kıpır bende bir bayram havası :)))
Tekne 3 katlı ve çok büyük olduğu için  hiç sarsmıyor. Yol uzun ama sıkılmıyorsunuz. Tekne de her türlü yiyecek içeçek mevcut fiyatlar ise çok uçuk değil. İster girişte masalarda oturun, isterseniz orta katta, isterseniz de en üst katta şezlonglarda güneşlenin. 


Yolda 1 yerde yüzme molası verdik. Koyun adını unuttum ama su o kadar güzeldi ki tadını çıkarıp yüzme molası bitene kadar yüzdük. O an hiç bitmesin istedim inanın.   

Yüzme molamız bittikten sonra, küçük teknelere binip sazlıkların arasından, İz tuzu plajına doğru yola çıktık. Ve  doğa harikası İz tuzu plajı. Caretta carettaların yumurtalarını bırakabilmelerine çok uygun ince kumlu özel bir plaj. 


Bu kumsala caretta caretta deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıkları için, Mayıs'tan Eylül'e akşam 20:00 'den sabah 08:00' e kadar plajdan yararlanılamıyor. Plaj geceleri tamamen kaplumbağalara ve koruyuculara bırakılıyor. 

                             


Eski inanışlara göre, insanın mezarı ne kadar yüksekte olursa o kadar Tanrı'ya yakın olurmuş. O yüzden Kralların ve özel insanların mezarları kayalara kazınırmış. 


Kral mezarları ya da kaya mezarlarını gördüğüm zaman çok etkilendim. 2500 yaşında olduğu düşünülüyor. O dönemde hangi aletlerle nasıl yapıldığı merak konusu doğrusu. İnsan hayrette düşüyor. 


Daha sonra, çamur banyolarına doğru yola çıktık. Görmeden önce ön yargılarım vardı. Çamur sonuçta :)) Güzellik için bile olsa bu çekincelerim vardı. Kötü kokar diye düşünmüştüm mesela. Hiç korktuğum gibi olmadı. Kötü koku yoktu. 3-4 tane bölmeler yapmışlar. Bölmelerden birine giriyorsunuz ortada yerden yüksek mermerin içinde kil gibi bir çamur var. Onu alıp vücudunuza sürüyorsunuz. 5 dk. falan kurumasını bekleyip daha sonra duşlarda temizleniyorsunuz. O an fotoğraflayamadım. 


Çıkışta killer satılıyor. Dileyen onlardan satın alıyor. Gerçekten çamur banyosundan sonra cildim yumuşacık oldu. :)) 


Kaptanımız Uğur beye de çok teşekkürler. Güvenli bir şekilde turumuzu tamamladık. :))


Ne yani benimde kaptan köşkünde resmim olmasamıydı. :)))

Son olarak benim için çok çok keyifli bir tur oldu. Kesinlikle tavsiye ederim. Bence kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Deniz Tur- Barkas ailesine anlayışları, güler yüzleri, samimiyetleri için çok teşekkür ederim. :))


Güzellikle kalın..
3 yorum:

  1. çok eskiden gitmiştim dalyana hiç değişmemiş neyse ki muhteşem bir yerdi..

    YanıtlaSil
  2. Geçen yıl Barkas ile bizde açılmıştık.Çok keyif aldığımız bir gün olmuş,kral mezarları ve minik teknelerle geçilen sazlık bölüm çok ilgimizi çekmişti :))

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...