2 Nisan 2015 Perşembe

“OTİZMİ ANLIYORUZ DİYEN YÜREKLER İSTİYORUZ.”


2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında, otizmli çocukların eğitim ihtiyaçlarına dikkat çekildi.

Türkiye’de yaklaşık 680 bin otizmli olduğunu ve bu sayının birçok ülkenin ordusundan büyük olduğunu söyleyen Türkiye Otizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Canan Mat, “Bugün her 64 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya geliyor. Hamilelikte tespit edilemeyen,hiçbir testi olmayan otizmin, nedenleri de bilinmiyor. Ancak oran her geçen gün artıyor.” dedi.

Türkiye Otizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Canan Mat, otizmin tedavisi olmayan bir hastalık olduğunun altını çizerken, otizmi yaşayan çocukların hayatlarının ancak eğitimle farklılaşabileceğini söyledi. Ailelerin tek korkusunun “Ben öldükten sonra çocuğuma ne olacak” sorusu olduğunu ifade eden Canan Mat; “Bu sorunun tek cevabı var: Eğitim. Eğitim aldıkça çocukların yapabilecekleri artıyor. Eğitimle kendilerini ifade edebiliyorlar, en azından kişisel ihtiyaçlarını yönetebilir hale geliyorlar. Onların iş, sanat, spor, eğitim dünyasında yapabilecekleri çok şey var. Yeter ki eğitim alma imkanı sunalım” şeklinde konuştu. 


Otizmli çocukların eğitimi, sadece parası olanın aldırabileceği bir eğitim olmamalı…

Mat “Otizmli çocukların ve ailelerinin tek ihtiyacı eğitim. Büyük bir sabırla devam edecek, disiplinli, bilinçli ve düzenli verilmesi gereken bir eğitimden bahsediyorum. Böyle bir eğitim, otizmli her bir çocuğun adeta yeniden doğması, hayata bağlanması demektir.  Şu an var olan eğitim, yeterli değil ve İhtiyacı karşılayamıyor. Otizmli çocukların haftalık 45 saat eğitim alması gerekir. Bu çocukların tam gün sürecek okul eğitimlerine ihtiyaçları var. Okullarda akademik, dil ve konuşma, spor, müzik ve sosyal becerileri kapsayan dersler olmalı. Bu eğitim, devletin eli ve koruyuculuğu altında, normal gelişen çocukların matematik, Türkçe, sosyal bilgiler ya da fen bilimleri eğitimi alması gibi, gün boyu sürmeli. Eğer bu eğitimi, aileler, özel aldırmaya çalışırlarsa, bunun bedeli  4 bin ile  8 bin arasında değişiyor. Ne yazık ki, bu durum, otizm eğitimini sadece parası olan ailelerin alabileceği bir eğitim durumuna getiriyor. Peki bu eğitimi kaç aile aldırabilir ve kaç çocuk bu eğitimden yararlanabilir…” diye konuştu.

Otizmli Çocuklar için evde eğitim olmalı…
Canan Mat, bu eğitim imkanlarının sağlanması için zamana ihtiyaç var diyenlere şu cevabı veriyor “Diyelim ki bunun için zaman gerekiyor; diyelim ki bunun için eğitimcilerin yetişmesi gerekiyor,  belki de yeni okulların yapılması için beklemek gerekiyor. AMA OTİZMLİ ÇOCUKLAR BEKLEMİYOR, BÜYÜYORLAR, bu nedenle, ZAMAN KAYBETMEMEK İÇİN devletin desteğiyle,  OTİZMLİ ÇOCUKLAR  ‘siz okula gidemiyorsanız okul size gelsin’ projesini gerçekleştirelim. Eğitimcilerimizle bu aileleri bilgilendirebilir, otizmle yaşamayı öğretebilir, kolaylaştırabilir ve nasıl davranılması gerektiğini onlara anlatabiliriz. eğitimi, günde 2’şer saat evde verilebilir hale getirebiliriz. Böylece Okula gidemeyen ama her gün otizmi yaşayan, çok zor durumda olan ailelere büyük bir destek vermiş oluruz.”

Bize bir şey olursa, devletin çocuğumuzu yalnız bırakmayacağına inanmak ve güvenmek istiyoruz…
Kendisi de otizmli bir çocuk annesi olan Canan Mat “Bizler otizmi yaşayan aileler olarak bilgilendirilmeye, yönlendirilmeye ve her türlü hizmete hazırız. Bizler; çocuklarımızın bugünü, yarını ve geleceği için endişe, korku ve kaygı içinde yaşamak istemiyoruz. Çünkü bugün bize bir şey olsa, kimsemizin olmadığını ya da çocuğumuzun ağır durumda ve eğitimsiz olduğunu varsayarsak, çocuklarımızı yerleştirecek bir yatılı yurdumuz bile yok. Bizim çocuklarımızın yeri şefkatli ve sıcak kurumlar olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Otizmli çocukların elini bırakmayın… 
“Çocuklarımızın ellerinden tuttuğunuzda, otizmi yenen çocuklar ve mutlu aileler göreceksiniz.  Normal gelişen çocuğa sahip aile,  çocuğunun bir an önce büyümesini ve onunla gurur duyacağı bir mesleği olup topluma, ailesine faydalı olabileceği günleri sayarken, otizmli bir aile,  eğitim alamadığı her gün için çocuğunun küçük kalmasını ister” diyen Canan Mat “Eğitim alamadığı için kendini ifade edemeyen ve belki de sırf bu yüzden saldırgan, kendine zarar verebilen çocuklar var. Otizmi yaşayan aileler ne para, ne mal ne de mülk, hiçbir şey istemiyor. Onların tek istedikleri yoğun, kaliteli bir eğitim.  Anne ve babanın ömür boyu çocuğuyla kaliteli yaşam sürdürebilmesine yardımcı olacak, evde de tekrarlanabilecek bir eğitim, bunu gerçekleştirebilecek sistemli okullar ve bu okulları yaşatan eğitimciler… Otizmi anlıyoruz ve destekliyoruz diyebilecek ve bunu gösterebilecek yüreklerle bir gün karşılaşmayı en büyük dileğimiz” dedi.

Ayrıntılı Bilgi için 
Zeynep İkili
Fikir Fikir Ağacı Reklam Halkla İlişkiler
Medya İlişkileri Sorumlusu
1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...