5 Aralık 2013 Perşembe

Kış Aylarına Özel Öneriler

Merhaba arkadaşlar,

Havaların iyice soğumasıyla birlikte, kış artık kendini iyice göstermeye başladı. Peki kış aylarında neler yapmalıyız ? Bakım rutinimizi nasıl değiştirmeliyiz? Gelin hep birlikte neler yapabiliriz? Bakalım.


Biliyorsunuz ki, kış aylarına geldiğimiz zaman soğuk havaların etkisiyle daha çabuk kurur cildimiz ve daha çok bakıma ihtiyaç duyarız.

Çatlayan ve kuruyan cildimize, günde en az iki kere nemlendirici sürmeliyiz. Su tüketimimize de çok dikkat etmeliyiz, cildimizin en çok suya ihtiyacı var. En iyi nemlendirme içten yapılır. Bende çok fazla su içebilen biri değildim, ama artık çok dikkat ediyorum azar azar içmeye çalışıyorum. 

Yediğimiz yiyeceklerde çok önemli cildimiz ve vücudumuz için, bakalım hangi besinler nelere iyi geliyormuş ?


  • Greyfurt ;C vitamini bakımından oldukça zengin olan bir meyvedir. Vücudu birçok hastalığa ve enfeksiyona karşıda koruyan greyfurt kış meyveleri arasında en sağlıklı ve en faydalı meyveler arasında yer almaktadır.

  • Turp, kansere ve benzeri birçok hastalığa karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Ayrıca tansiyon hastalarına da potasyum bakımından zengin olması nedeniyle sıkça tavsiye edilmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde kanser önleyici ve bağışıklık kazandırıcı bir yapıya sahiptir.
  • Somon, omega 3 bakımından zengin ve vücudu yenileyen bir besin ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok damar hastalığı ve kalp soruna karşı özel bir koruma sunan ve içeriğinde bulunan B12, D vitaminleri ile gelişime katkı sağlayan somon, kış aylarında ihtiyaç duyacağınız birçok vitamin ve minerali size sağlayacaktır.
Çevresel faktörlerin etkisiyle, cildimizin nem dengesi bozulduğundan ve kuruduğundan kaşıntıya eğilimli hale gelebilir. Egzama ve sedef hastalığınız varsa bunları tetikleyebilir. Banyoda ve günlük temizliğimiz de deriyi kurutmayan ürünleri tercih etmemiz, çok önemli arkadaşlar.

Ben kış aylarında, nem oranı daha yüksek nemlendiricileri tercih ediyorum. Cilt tipim yağlıya dönük karma olmasına rağmen kış aylarında kurumalar ve bölgesel pullanmalar olabiliyor. Size de tavsiyem nemlendirici özelliği daha yüksek ürünleri tercih etmenizdir.
Cilt bakım ürünü alırken içerisinde alkol olmamasına dikkat edin mutlaka.
Ayrıca cildiniz çok kuruysa gece yatmadan önce bitkisel ve doğal yağlardan sürebilirsiniz. Avucunuza bir iki damla döküp, diğer avuç içinizi de birbirine sürüp yağı ısıtın ve tampon hareketlerle yüzünüze yedirin. 


Bitki ve meyve çayları tüketmenizi de öneririm. 

Lipton' un erikli tarçınlı bitki çayını ben çok sevdim. Sanırım kış aylarında favorilerim arasında olacak. :)) Tabi ki ıhlamur ve yeşil çayı da unutmamak lazım :))
Peki siz kış aylarında neler yapıyorsunuz ? Özellikle kış aylarında vazgeçmeyeceğiniz şeyler var mı? Siz neler önerirsiniz lütfen paylaşın :))) Sağlıklı günler dilerim..

Instagram : makyajdunyam
Twitter : duyguakdnz


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...